https://kredyt-chwilowka.pl/Wzrost zatrudnienia wśród pracującej ludności Polski

Wzrost zatrudnienia wśród pracującej ludności Polski

Wzrost zatrudnienia wśród pracującej ludności Polski

Stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła w listopadzie 3%, co jest trzecim najlepszym wynikiem wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie sąsiedni kraj notuje znacznie gorsze wyniki pod względem zatrudnienia młodzieży. O tym, powołując się na Europejski Urząd Statystyczny, publikuje raporty.

Jak wiadomo, w listopadzie 2021 roku bezrobocie w Polsce utrzymało się na tym samym poziomie co w październiku i wyniosło 3%. Według Eurostatu 512 000 Polaków pozostało bez stałej pracy. To jeden z najlepszych wskaźników wśród krajów UE – niższą stopę bezrobocia odnotowano tylko w Czechach (2,2%) i Holandii (2,7%).

W całej UE stopa bezrobocia spadła do 6,5% w listopadzie 2021 r. (z 6,7% w październiku). W urzędach pracy zarejestrowanych było 15,6 mln obywateli UE bez zatrudnienia. Z kolei w strefie euro stopa bezrobocia spadła o 1% do 7,2%.

Zdecydowanie gorzej wypada w Polsce bezrobocie wśród młodych ludzi poniżej 25 roku życia. 125 tys. obywateli stanęło przed problemem zatrudnienia w tej grupie wiekowej. Tym samym bezrobocie wśród młodzieży w listopadzie wzrosło do 11,6% (w październiku było to 10,8%).

Liczba ta jest również niższa od średniej wśród wszystkich krajów UE (15,4%), ale tutaj znowu Polska wyprzedza kilka krajów sąsiednich, w tym Czechy (6,5%) i Niemcy (6,4%).

Co ciekawe, dane Eurostatu nieco różnią się od informacji podawanych przez GUS. Tak więc pierwszy w swoich obliczeniach bierze pod uwagę osoby, które nie mają pracy, ale mogą i chcą ją znaleźć. Zamiast tego GUS podaje po prostu liczbę osób, które są aktualnie zarejestrowane w urzędach pracy. Część z nich znajduje się w miejscu, ale nie znajduje pracy, „na czarno, czego szukają” chwilówki długoterminowe.

Tym samym według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w listopadzie 2021 r. spadła do 5,4% (w październiku – 5,5%). Do końca miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 898,8 tys. bezrobotnych. To o 380 tys. osób więcej niż według Eurostatu.

Tymczasem polskie Ministerstwo Polityki Społecznej mówi o 895 tys. bezrobotnych Polaków zarejestrowanych w wydziałach pod koniec grudnia 2021 r. W porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku jest to 0,9% mniej. Najniższą stopę bezrobocia – do 3% – odnotowano na terenie województwa wielkopolskiego, a najwyższą – 8,6% – w województwie warmińsko-mazurskim.

Jeśli porównamy dane Ministerstwa Polityki Społecznej za grudzień i listopad 2021 r., to w ostatnim miesiącu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 3,1 tys. osób, czyli o 0,3%. Po raz pierwszy od 1990 r. liczba bezrobotnych w Polsce do końca grudnia była niższa niż w listopadzie.

Należy dodać, że według resortu w grudniu pracodawcy zgłosili do resortów pracy prawie 96 tys. To o 17,6 tys. mniej niż w listopadzie 2021 r., ale o 14,7 tys. więcej niż w grudniu 2020 r.

Last Updated 29.04.2023
Aplikuj teraz

Złożenie wniosku NIE wpływa na Twoją zdolność kredytową!

Brak sprawdzania zdolności kredytowej.